بلاگ

چرا صندلی گیمینگ؟

صندلی گیمینگ

خرید اینترنتی صندلی گیمینگ و بررسی ویژگی های آن

اگر از طرفداران بازی های کنسولی و ویدئویی هستید یکی از مواردی که باید به آن دقت کنید انتخاب و خرید صندلی گیمینگ است،این نوع صندلی باید با اصول ارگونومیک ساخته شوند و این موضوع بسیار مهم است.

در خرید صندلی گیمینگ کیفیت و راحتی که نقش مهمی بر روی سلامتی شما دارد بسیار حایز اهمیت می باشد. اگر در ساخت صندلی گیمینگ اصول طراحی رعایت نشود و صندلی بی کیفیت باشد باعث بروز دردهای ناحیه ی گردن و کمر خواهد شد و باعث از بین رفتن آرامش و راحتی و عدم تمرکز در بازی می شود.

یک صندلی گیمینگ اگر کیفیت مناسبی داشته باشد فشار وارد برکمر و ستون فقرات را کاهش می‌دهد و از بروز این نوع دردها تا حد زیادی جلوگیری می کند.و سبب می شود که شما در حین نشستن برروی این نوع صندلی بدون مواجه شدن با دردهای عضلانی و کمر ساعت های بر بازی خود تمرکز داشته و لذت ببرید.

ارتفاع قابل تنظیم نشیمنگاه:

سعی کنید نوعی از صندلی گیمینگ را انتخاب کنید که ارتفاع نشیمنگاه آن قابل تنظیم باشد، معمولا محدوده ی ارتفاع بین 41 تا 53/5 سانتیمتر از سطح زمین، مورد استفاده ی بیشترگیمرها می باشد.

در برخی از برندهای معتبر، علاوه بر تنظیم ارتفاع تنظیمات دیگری نیز برای کفه نشیمنگاه در نظر گرفته شده است.

مکانیزم صندلی :

مشتریان می توانند با توجه به وضعیت و خصوصیات جسمانی خود از صندلی‌هایی با مکانیزم های چندمنظوره، مکانیزم تلفیقی یا شیب ثابت استفاده کنند.

در صندلی هایی که دارای مکانیزم چندمنظوره هستند، موقعیت نشیمنگاه صندلی درمحدوده مشخصی قابل تنظیم است و در زاویه ای موردنظرمان قفل می شود.

هم چنین در بعضی از مدل های این صندلی ها مکانیزم توانایی تاب خوردن برای رفع خستگی بدن و بازیابی آرامش در اختیار فرد استفاده کننده است.

یکی از بهترین نوع مکانیزم چندمنظوره (Multifunctional) با قابلیت تاب خوردن میباشد.

پشتیبانی از گودی کمر:

کارخانه های تولید صندلی درتولید صندلی های گیمینگ با کیفیت جهت حفاظت از گودی کمر تمهیداتی می اندیشند،اصولا در این مورد بالشتکی در طراحی صندلی در نظر گرفته می شود.

این ویژگی از بوجود آمدن دردکمر و گردن و خستگی و آسیب دیدگی مهرهای کمر جلوگیری می کند و باعث افزایش عملکرد و تمرکزشما درحین بازی می شود.

 

 

 

چرا امروزه صندلی‌های گیمینگ طرفداران زیادی پیدا کرده است؟ مشکل نشستن روی صندلی‌های عادی یا نشستن روی زمین چیست؟ مزایای استفاده از صندلی گیمینگ چیست؟ چرا بسیاری از گیمرها ترجیح می‌دهند که از صندلی گیمینگ استفاده کنند؟ پاسخ کوتاه این است که صندلی‌های گیمینگ از هر لحاظ نسبت به صندلی‌های عادی و اداری بهتر هستند. زیرا صندلی‌های گیمینگ بهترین آرگونومی را برای نشستن فراهم می‌کنند.

زندگی مدرن به گونه‌ای است که افراد نیاز چندانی به حرکت کردن ندارند. در فرانسه، یک کارمند به طور متوسط هر روز حدود ۱۰ ساعت را در محل کار خود صرف نشستن می‌کند. در بریتانیا، مردم حدود ۶۰ درصد از ساعات بیداری خود را در حالت نشسته سپری می‌کنند، که برای کارکنان اداری این عدد به ۷۵ درصد می‌رسد

 

 

وقتی که روی یک صندلی اداری معمولی می‌نشینید، ستون فقرات شما باید وزن دست‌ها، بالاتنه و سر و گردنتان را در مقابل جاذبه زمین تحمل کند. فشار ناشی از این قضیه باعث خستگی و خمیده شدن پشت می‌شود. هر چقدر که زمان بگذرد، این خمیدگی بیشتر می‌شود تا وقتی که فرد نهایتا دچار عارضه گوژپشتی شود.

وقتی که روی یک صندلی اداری معمولی می‌نشینید، ستون فقرات شما باید وزن دست‌ها، بالاتنه و سر و گردنتان را در مقابل جاذبه زمین تحمل کند. فشار ناشی از این قضیه باعث خستگی و خمیده شدن پشت می‌شود. هر چقدر که زمان بگذرد، این خمیدگی بیشتر می‌شود تا وقتی که فرد نهایتا دچار عارضه گوژپشتی شود.

در سال ۱۹۹۷، اقتصاد کره جنوبی با سقوطی چشم‌گیر مواجه شد. یک سال بعد، شرکت بلیزارد بازی Starcraft را عرضه کرد؛ این بازی آنقدر در میان جوانان بیکار کره‌ای مشهور شد که نهایتا باعث تولد صنعت ورزش‌های الکترونیکی حرفه‌ای (Esports) گردید. از آنجایی که به مرور گیمرها زمانِ بیشتری را با حالت نشسته می‌گذراندند، تعداد موارد کمردرد و مشکلات ستون فقرات نیز به مرور افزایش پیدا کرد. در سال ۲۰۰۶، شرکت DXRacer اولین صندلی گیمینگ خود را به دنیا معرفی کرد؛ یک صندلی ریسینگ اصلاح شده با ویژگی‌های آرگونومیک نوآورانه.

 

امروزه، طرح اولیه‌ای که DXRacer برای صندلی‌های گیمینگ ارائه داد، هنوز هم یک استاندارد طلایی تلقی می‌شود. با قابلیت تنظیم و شخصی‌سازی کاربردیِ این صندلی‌ها، راحتی و آرگونومی فوق‌العاده‌ای ارائه داده می‌شود:

قابلیت تنظیم: تکیه گاه، ارتفاع صندلی، دسته‌ها، چرخش ۳۶۰ درجه.

راحتی: پد ضخیم نشیمن، پشتی و دسته‌ها – بالش‌های آرگونومیک برای پر کردن گودی کمر و انحنای گردن

امروزه بسیاری از اقشار جامعه از صندلی گیمینگ استفاده می‌کنند؛ دانش‌آموزان، دانشجویان، گیمرهای کژوال و حرفه‌ای، کارمندان، و عموم کاربران، استفاده از صندلی‌های گیمینگ را به دلیل برخورداری از مزایای مختلف، ترجیح می‌دهند.

نتیجه نهایی به افزایش بازدهی کمک می‌کند. نشستن طولانی مدت روی یک صندلی معمولی و ارزان قیمت می‌تواند باعث ایجاد درد و ناراحتی شود. با افزایش درد و ناراحتی، تمرکزتان نیز کاهش می‌یابد. این بدان معناست که به تلاش‌هایتان در بازی‌ها یا بازدهی مطالعه و محاسباتتان لطمه وارد خواهد شد.

وقتی که می‌خواهید در مدت زمانی طولانی روی صندلی بنشینید، صندلی گیمینگ بدن شما را در یک راستا نگه می‌دارد تا فشار کمتری به ستون فقرات شما وارد شود و انرژی بیشتری برای بازی کردن، مطالعه یا کار کردن داشته باشید.

اگر جزو افرادی هستید که در هنگام نشستن از کمردرد، خستگی زودهنگام، سردرد و ناراحتی‌های دیگر رنج می‌برید، یک صندلی گیمینگ می‌تواند برای رفع این مشکلات تا حد زیادی به شما کمک کند.

ویژگی‌های صندلی گیمینگ

۱- کیفیت بالای ساخت: اکثر صندلی‌های گیمینگ از چرم مصنوعی PU استفاده می‌کنند. بسیار از آن‌ها چرم را با پارچه توری و بافت منفذدار ترکیب می‌کنند. اگر از صندلی گیمینگ بدون بافت توری استفاده کنید، ممکن است در استفاده‌های طولانی مدت باعث تعریق شود.

۲- محافظ گردن و کمر: این بخش از صندلی گیمینگ جزو استانداردهای مهم آن است. بنابراین خرید صندلی‌های گیمینگی که فاقد محافظ و بالشتک کمر و گردن هستند چندان توصیه نمی‌شود.

۳- قابلیت تنظیم: بهترین صندلی‌های گیمینگ متنوع‌ترین گزینه‌ها را برای تنظیم اجزای صندلی ارائه می‌دهند. از جمله تنظیم ارتفاع، موقعیت دسته‌ها و زاویه تکیه‌گاه. وجود چنین گزینه‌هایی برای استراحت کردن و تغییر پوزیشن می‌تواند بسیار مفید باشد.

۴- پایه و غلتک‌های محکم: روی هر سطحی که صندلی گیمینگ خود را قرار دهید، مجبورید که آن را حرکت دهید. هر چقدر کیفیت ساخت پایه‌ و غلتک‌ها بهتر باشد، حرکت دادن صندلی راحت‌تر و در نتیجه فشار وارده بر کمر و دست‌هایتان کمتر خواهد بود. بنابراین می‌توانید تجربه بسیار راحت‌تری داشته باشید.

صندلی‌ گیمینگ چه تفاوتی ایجاد می‌کند؟

مشخصه اصلی صندلی‌‌ گیمینگ این است که از سلامت و تندرستی کسانی که از آن‌ها استفاده می‌کنند، محافظت می‌کند. این صندلی‌ها می‌توانند وضعیت بدن را بهبود ببخشند و به سلامتی ستون فقرات و مفاصل کمک کنند. وقتی که روی صندلی گیمینگ می‌نشینید، بالشتک‌های محافظ را در پشت انحنای گردن و ستون فقرات خود قرار دهید. زاویه تکیه‌گاه پشتی را بین ۱۰۰ تا ۱۱۰ درجه تنظیم کنید. سپس به پشتی تکیه دهید و دسته‌های صندلی را طوری تنظیم کنید که بتوانید به راحتی آرنج‌های خود را روی آن قرار دهید.
صندلی گیمینگ فشار ناشی از وزن بدنتان را جذب می‌کند و سر و گردنتان را در وضعیت تعادل قرار می‌دهد. با استفاده از صندلی گیمینگ در پوزیشنی مناسب قرار می‌گیرید؛‌ به این شکل که چشمانتان روبروی صفحه نمایش کامپیوتر قرار می‌گیرد و به راحتی می‌توانید از موس و کیبرد استفاده کنید.

بهبود حالت بدن
اگر وضعیت و حالت بدنی ضعیفی دارید، نشستن روی یک صندلی گیمینگ مثل شرکت در کلاس یوگا برای اولین بار است. پس از سال‌ها بد نشستن و خمیدگی ستون فقرات، شاید کمی طول بکشد که به نشستن روی یک صندلی گیمینگ با آرگونومی خوب عادت کنید.
به این معنا که ممکن است عضلات شما در وضعیت جدیدی قرار بگیرند و کمی منقبض شوند. افرادی که فیزیولوژی و ساختار بدنی ضعیفی دارند، ممکن است که در دو سه روز نخست، چندان با صندلی گیمینگ راحت نباشند.
مثل کلاس یوگا، چند روزی طول می‌کشد که عضلاتتان حالتی ریلکس پیدا کند. اما به محضی که به صندلی گیمینگ عادت کردید، می‌بینید که این صندلی موقعیتی را فراهم می‌کند که می‌تواند به بهبود وضعیت و سلامتی کمر و مفاصلتان کمک کند. اگر فقط دو یا سه ساعت در طول روز پشت میز می‌نشینید، یک صندلی گیمینگ ارزان قیمت با آرگونومی خوب می‌تواند نیاز شما را برطرف کند. اما کسانی که ساعت‌های طولانی را پشت میز سپری می‌کنند، بهتر است که از یک صندلی گیمینگ حرفه‌ای استفاده کنند. قیمت صندلی گیمینگ حرفه‌ای معمولا بالاتر از ۳۰۰ دلار است، اما طبیعتا کیفیت، امکانات و ویژگی‌های بیشتری را نیز ارائه می‌دهد.

راحتی مداوم
کسانی که روزانه در مدت زمانی طولانی به کار کردن یا بازی کردن پشت کامپیوتر می‌پردازند، می‌دانند که راحت بودن صندلی چقدر می‌تواند مهم باشد. در هنگام استفاده از صندلی گیمینگ، می‌توانید برخی از نقاط قوت آن را به سادگی متوجه شوید:

بهبود تنفس و گردش خون
افزایش کنترل روی قسمت‌های مختلف بدن در هنگام نشستن
افزایش سطح انرژی و هوشیاری
بهره‌وری و بازدهی بیشتر در هنگام کار کردن

هر چقدر مدت زمان بیشتری را روی صندلی گیمینگ سپری کنید، وضعیت و حالت بدنی شما نیز به مرور بهتر می‌شود. با صحیح نشستن می‌توانید تجربه لذت‌بخش‌تری از بازی‌ها داشته باشید. در واقع یک صندلی گیمینگ خوب به حدی راحت است که شاید عده‌ای فراموش کنند که در وضعیت نشسته قرار دارند! با محافظت و ساپورتی که از قسمت‌های آسیب‌پذیر بدنتان به عمل می‌آید، ساعات طولانی بازی کردن یا کار کردن برایتان مثل یک چشم به هم زدن خواهد گذشت.

بهبود زاویه دید
این تصویر از یک تورنمنت Space Invaders در دهه ۸۰ میلادی نشان می‌دهد که آرگونومی صندلی‌ها و زاویه دید نسبت به صفحه نمایش در قدیم چقدر افتضاح بوده است. بازیکنان روی صندلی‌های حصیری می‌نشستند تا به تلوزیون‌هایی که در ارتفاع بسیار بالایی قرار داشتند خیره شوند:
یکی از ویژگی‌های مهم صندلی‌های گیمینگ مدرن این است که زاویه دید بسیار مناسبی را نسبت به صفحه نمایش فراهم می‌کنند و سر و گردن در وضعیت مناسبی قرار می‌گیرند. همه صندلی‌های گیمینگ دارای سیستم بالا برنده یا پایین برنده مبتنی بر گاز هستند و می‌توانید درجه ارتفاع یا زاویه تکیه گاه پشتی صندلی را به راحتی تنظیم کنید. ترکیب این ویژگی با بالشتک پشت گردن به شما این امکان را می‌دهد که زاویه دید مستقیم و ایده‌آلی نسبت به صفحه نمایش داشته باشید. در این حالت فقط باید چشمان خودتان را حرکت دهید تا حرکات روی صفحه نمایش را دنبال کنید و نیازی به تکان دادن سر و گردن نیست.
این موضوع باعث می‌شود که بتوانید تا حد زیادی در انرژی خود صرفه جویی کنید و به گردن خود فشار زیادی وارد نکنید. فرقی نمی‌کند که بخواهید برای تماشای فیلم زاویه تکیه گاه پشتی را افزایش دهید و به عقب تکیه دهید یا صاف بنشینید و به تجربه بازی‌ها بپردازید؛ در هر صورت می‌توانید صندلی گیمینگ را طوری تنظیم کنید که مطئمن شوید وضعیت بدنی شما در حالت مناسبی قرار گرفته و زاویه دید کافی و گسترده‌ای نسبت به صفحه نمایش دارید.

بهبود سطح انرژی
هنگام نشستن طولانی مدت با وضعیت نامناسب، عضلات و مفاصل تحت فشار قرار می‌گیرند. این موضوع بسیار مهم است زیرا برای حفظ تعادل بدن خود به عضلات و مفاصلی سالم نیاز دارید (به خصوص اینکه از میان‌سالی به بعد تاثیر این موضوع بیشتر آشکار می‌شود). بسیاری از افراد به دلیل داشتن عادات بد در شیوه نشستن، دچار موارد مزمن گردن درد، کمر درد و ناراحتی‌های مربوط به شانه‌ها، دست‌ها و پاها می‌شوند.
وقتی از صندلی گیمینگ استفاده می‌کنید، به دلیل بهره‌مندی از آرگونومی خوب، فشار کمتری به عضلات و مفاصل وارد می‌شود. در نتیجه با کاهش فشار بر روی عضلات، انرژی بیشتری برای فعالیت‌هایتان خواهید داشت.

تجربه‌ای فراگیر
از دیگر مزایای استفاده از صندلی گیمینگ این است که باعث می‌شود تجربه‌ای فراگیر داشته باشید. با نشستن در حالتی ثابت و ایده‌آل، علاوه بر اینکه تجربه راحت‌تری خواهید داشت، تمرکزتان بر صفحه نمایش نیز افزایش خواهد یافت. نشستن در یک راستای مناسب، باعث می‌شود کنترل فیزیکی و دقت بهتری داشته باشید. در مطالعه‌ای تحقیقاتی با عنوان Power Posing، خانم دانا کارنی نشان داده است که پوزیشن و وضعیت قرارگیری بدن در هنگام نشستن، می‌تواند بر حالات روحی روانی و تمرکز فرد اثرگذار باشد. همچنین حالات مختلف نشستن می‌تواند بر میزان هورمون‌های مشخصی (مثل تستوسترون، کورتیزول و …) اثرگذار باشد.
خانم کارنی در این باره خاطرنشان می‌کند: «وقتی که در حالت ایده‌الی از نشستن قرار می‌گیرید، پیامی به مغزتان فرستاده می‌شود و احساس نشاط و برخورداری از انرژی مثبت در فرد ایجاد می‌شود.»
صندلی‌های گیمینگ تقریبا به همین شکل تجربه‌ای فراگیر و مثبت را برای کاربران فراهم می‌کنند. وقتی به نشستن روی صندلی گیمینگ عادت کنید، علاوه بر اینکه کمردرد و تنش عضلانی از بین می‌رود، روحیه، نشاط و انرژي مثبت بیشتری نیز خواهید داشت. این موضوع باعث می‌شود که حواس‌پرتی کمتری داشته باشید و تمرکزتان روی صفحه نمایش افزایش یابد. با قفل شدن چشمانتان روی صفحه نمایش و استفاده راحت از موس و کیبرد، تجربه‌ای فراگیر با بازدهی بالا خواهید داشت.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *