بلاگ

کدام صندلی گیمینگ مناسبه

نشستن طولانی مدت در یک حالت ثابت و پشت کامپیوتر، توانایی وارد کردن صدمات زیاد و جبران ناپذیری روی فیزیک بدنی انسان دارد. گیمرها و کاربران ثابت کامپیوترها از جمله افرادی هستند که در معرض همین عوارض ثابت نشستن روی صندلی هستند. از این رو بهترین راه برای جلوگیری ازین صدمات تهیه تجهیزات ارگونومیگ و مناسبی است که از کمر و تیکه گاه به درستی محافظت کنند.
صندلی‌ها یکی از این تجهیزات هستند. صندلی‌های مناسب استفاده از کامپیوتر در انواع مختلفی تولید می‎‌شوند. یکی از بهترین این محصولات، صندلی‌ گیمینگ است
صندلی‌های گیمینگ صندلی‌های مخصوصی هستند که به منظور برطرف کردن نیازها و تضمین راحتی گیمرها طراحی شده‌اند. به صورتی که گیمرها بتوانند ساعت‌ها بدون احساس خستگی روی آن مشغول بازی شوند و همچنین از بروز هرگونه آسیب فیزیکی به مهره‌های کمر و گردن محافظت کنند.
این نوع صندلی‌ها که ظاهری کمابیش شبیه صندلی‌های اداری دارد، از طراحی خاص و ارگونومیک بهره می‌برند؛ از این جمله که می‌توان به تنظیم پشتی در زوایای مختلف، تنظیم دسته صندلی و همچنین تنظیم جالب نشیمنگاه و یا کفی صندلی اشاره کرد که به کاربر اجازه حرکت و یا تاب خوردن را نیز می‌دهد
این دسته از تجهیزات به واسطه اهمیت بالا، از طراحی ارگونومیک و با استفاده از مواد اولیه باکیفیت تولید می‌شوند. از این رو نشستن طولانی مدت روی این صندلی‌ها مانع از آسیب رسیدن به کمر و نشیمنگاه می‌شود. همچنین به واسطه‌ی قابلیت تنظیم ارتفاع صندلی و دسته‌ها، امکان تنظیم آن در بهترین زاویه ممکن در برابر مانیتور، برای کاربر وجود دارد.
این دسته از صندلی‌ها به واسطه طراحی منحصر به فرد خود، علاوه بر گیمرها مناسب برنامه نویسان، تولید کنندگان محتوا، هنرمندان دیجیتال و همه کسانی است که ساعاتی طولانی را پشت کامپیوتر و در تعامل با آن می‌گذرانند. با این حال با وجود اهمیت این ابزار، اغلب این صندلی‌ها در بازار ایران علاوه بر محدود بودن، قیمت بسیار بالایی دارند.
به طور معمول صندلی‌های گیمینگ در سه رنج قدی برای کاربران عرضه می‌شوند. سایز کوچک مناسب کاربران سبک و وزن و تا ماکسیمم قد ۱۷۰ سانتی متر و وزن ۸۰ کیلوگرم است. سایز متوسط به منظور استفاده کاربران تا قد ۱۹۰ سانتی متر و وزن ۱۰۰ کیلوگرم است. و در نهایت صندلی‌های سایز بزرگ که مناسب کاربران بالای ۱۹۰ سانتی متر و سنگین وزن است.

استفاده از صندلی با نشیمنگاه نامناسب می‌تواند موجبات ناراحتی و دردهای کمر و دنبالچه را به همراه داشته باشد. از این رو هنگام تهیه‌ی صندلیی که قرار است روزانه چندین ساعت زمان روی آن بگذارنید، بهتر است به جنس نشیمنگاه و راحتی آن دقت کنید.نشیمنگاه صندلی بایستی در عین راحتی باکیفیت نیز باشد تا در طول زمان شکل و فرم خود را حفظ کند. امروزه به طور معمول در تولید صندلی‌ها با کیفیت از فوم سرد طبی استفاده می‌کنند. این فوم با نشستن فرد، با انحناهای بدن وی تغییر کرده و فرم آن را به خود می‌گیرد تا بیشترین راحتی ممکن را برای کاربر فراهم آورد.

با وجود راحتی، این فوم با بلند شدن فرد به سرعت به فرم اصلی خود برگشته و ظاهر و فرم خود را در دراز مدت به شکل ثابت حفظ می‌کند. فوم مناسب می‌تواند به‌طور یکنواخت از بدن‌ حمایت کرده و امکان استفاده در دراز مدت را برای فرد فراهم آورد. از این رو لازم است هنگام خرید از کیفیت فوم به کارگرفته شده در نشیمنگاه صندلی اطمینان حاصل کنید

صندلی‌های ارزان قیمت به طور معمول از چرخ و پایه‌های پلاستیکی کم کیفیت استفاده می‌کنند. این موضوع برای کسانی که وزن بالایی دارند چندان مناسب نیست. از این رو پیشنهاد می‌شود در خرید صندلی، به دنبال مدل‌هایی با محور ۵ ستاره به منظور توزیع وزن و از جنس‌های مقاوم به منظور تحمل بالا، بروند.

تکیه گاه صندلی بایستی به گونه‌ای طراحی شود که توانایی حمایت کامل از گردن و کمر را داشته باشد. بدین صورت که با نشستن فرد، انحناهای کمر و گردن در نقاط درست قرار بگیرند. از این رو پیشنهاد می‌شود برای امتحان این قابلیت پیش از خرید مدل مورد نظر حتما روی آن بنشینید. پشتی متحرک صندلی می‌بایست توانایی حرکت یکنواخت و ایمن را در زاویه مناسب داشته باشد. این زاویه در مدل‌های گران قیمت ماکسیمم تا ۱۳۵ درجه است. اما به صورت دقیق‌تر زاویه ایده آل برای قرار گیری در جلوی کامپیوتر بین ۱۰۰ تا ۱۱۰ درجه است.

دسته صندلی در هنگام کار با کامپیوتر بایستی قادر باشید تا دست‌های خود را به صورت آزادانه حرکت دهید، از طرفی فضایی برای تکیه گاه نیز برای استراحت دست وجود داشته باشد. به منظور فعالیت طولانی مدت با کامپیوتر پیشنهاد می‌شود صندلی‌های مجهز به دسته‌های چهارجهته را تهیه کنید. این دسته‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند تا از مچ‌ها، بازوها و آرنج‌هایتان مراقبت کنند. همچنین دسته‌های چهار جهته وضعیت ارگونومی صندلی‌تان را بهبود بخشیده و از فشار روی شانه‌ها می‌کاهند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *